Sezon zbiorówek czyli… wspólny czas w lesie po trudnym lecie

Za kilka dni rozpocznie się wrzesień – miesiąc, w którym tradycyjnym polowaniem na kaczki rozpoczniemy sezon polowań zbiorowych.

Co prawda wielu z nas z utęsknieniem wspomina sierpniowe polowania na pióro, które wieńczyły czas wakacyjnego wypoczynku. Jednak na zmiany w kalendarzu polowań nie mamy wpływu i polowaniem na kaczki przychodzi nam nie żegnać wakacji, a witać rok szkolny.

Mimo wszystko i bez względu na datę – choć wypada podkreślić, że pierwsze z polowań na kaczki odbędzie się 10 września – już nie możemy doczekać się spotkania „Kniei” w kniei… a jeszcze dokładniej przy stawach i bagienkach.

Mamy nadzieję, że sezon polowań zbiorowych znów dostarczy nam wszystkim wielu okazji do spotkań, wspólnych łowieckich przygód i radości ze spotkań w koleżeńskim gronie. Przede wszystkim liczymy jednak na to, że wspólny czas i da szansę na wyjaśnienie wszelkich niedomówień, zakopania ewentualnych – i zupełnie niepotrzebnych – podziałów, a przy ognisku doprowadzi do męskiego podania sobie rąk i z nową siłą rozpoczęcia działania na rzecz naszego Koła.

Lato tego roku było gorące. I nie mam tu na myśli tylko pogody, ale także tego wszystkiego, co się działo w Kole. Na szczęście po wywołanym donosem kryzysie, zażegnanym przez Uchwałę Zarządu Okręgowego i Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie udało się przywrócić Kołu prawo do samostanowienia i prowadzenia gospodarki.

Teraz przyszedł czas na spokojne działanie i czas polowań zbiorowych, które mogą stanowić forum do koleżeńskiej dyskusji i tworzenia nowych pomysłów na nasze WSPÓLNE Koło.

Sezon zbiorówek zaczniemy tradycyjnie od polowań na pióro. Pierwsze z nich odbędzie się 10 września, a kolejne 24 września oraz 22 października. Pewnego rodzaju nowością będzie to, że ich początek będzie odbywał się w naszym schronisku w Kochanówce. Początek polowania w tym miejscu spowodowany jest lepszą dostępnością do szeregu miejsc, które będą opolowane, ale także dlatego, żeby pokazać jak schronisko w Kochanówce może się rozwinąć. Pierwszy etap – pojawienie się domku holenderskiego – już za nami.

Najważniejsze polowanie roku, czyli uroczyste Polowanie Hubertowskie w tym sezonie odbędzie się 5 listopada. Oczywiście miejscem naszej uroczystej zbiórki i odprawy będzie nasza macierzysta siedziba – Domek Wichrowski. Jednak sam teren polowania będzie nowy. Uroczyste hubertowskie łowy odbędą się bowiem w uzbrojony naszymi rękoma w tym roku szwedzki miot w obwodzie 109 między Kochanówką, a Jarandowem. (Przy okazji zapraszamy także nowe „ręce”, które jeszcze nie pracowały z nami na rzecz zagospodarowania łowiska).

Po hubertusie nastąpią tradycyjne polowania pędzone. Polowania na grubego zwierza odbędą się: 19 listopada na terenie obwodu  141 i 3 grudnia na terenie obwodu 109.

W tym czasie na terenie obwodu 109 rozpoczniemy polowania na zające. Pierwsze z polowań zajęczych będzie miało miejsce 26 listopada. Oczywiście w związku z terenem polowania spotkamy się w Schronisku Kochanówka.

Grudzień to także okres uroczystych polowań świątecznych. Polowanie wigilijne odbędzie się 17 grudnia. A rok zakończy sylwestrowe polowanie na zające – 31 grudnia.

Sezon polowań zbiorowych zakończy polowanie na grubego zwierza w Kochanówce – 14 stycznia 2023.

Poniżej prezentujemy szczegółowy harmonogram polowań zbiorowych. Serdecznie na nie zapraszamy wszystkich myśliwych.

Już dziś przypominamy także o zasadach zapisywania się na polowania, aby zapewnić ich sprawą obsługę, logistykę oraz bezpieczeństwo.

Do zobaczenia w kniei!

Sekretarz Koła KNIEJA Olsztyn

Paweł Błażewicz

 

Lp. Data

Polowania

Obwód

Teren Polowania

Leśnictwo

Osoby

prowadzące

polowanie

Zwierzyna

przewidziana do

odstrzału

Miejsce

zbiórki

Godz.730

1 10.09.2022 Stawy na 109 i 141 Zduniak Z.,

Górski D., Kril K.

Kaczki Schronisko Kochanówka
2 24.09.2022 Stawy na 109 i 141 Piotrowicz M.,

Pupkiewicz M.

Kaczki Schronisko Kochanówka
3 22.10.2022 Stawy na 109 i 141 Wagner M.,

Szczepanek J.,Warcaba A.

Kaczki Schronisko Kochanówka
4 5.11.2022

Hubertowskie

109

Jarandowo,

Kochanówka

Tokarczyk T.,

Sawczuk A.

Hołowaczyk H.,Wojsiat K.

Jeleń, Sarna, Dzik

Lis

Domek

Wichrowski

5 19.11.2022 141

Dwa Stawy, Biały Krzyż, Kochanówka

Anielski A.,

Parol J., Wiącek G.

Jeleń, Sarna, Dzik

Lis

Domek

Wichrowski

6 26.11.2022 109

Stryjkowo, Miłogórze, Kraszewo, Pilnik

Piotrowicz M.,

Demkowski Sz., Krech M.

Zając Schronisko Kochanówka
7 3.12.2022 109 Nowosady, Miłogórze, Kraszewo Kuształa G.,

Pobłocki R., Warcaba A.,

Jeleń, Sarna, Dzik

Lis

Domek

Wichrowski

8 17.12.2022

Wigilijne

141

Gajnica, Dwa Stawy, Kochanówka

Brzeziński K.,

Wierzbicki W, Orzechowski M. Wagner M.

Jeleń, Sarna, Dzik

Lis

Domek

Wichrowski

9 31.12.2022 Sylwestrowe 109

Nowosady, Stryjkowo, Miłogórze

Wagner M.,

Mroczkowski M., Krech M

Zając Domek

Wichrowski

10 14.01.2022 141

Kochanówka, Stryjkowo, Miłogórze

Górski D.,

Spirydowicz J., Szczepanek J.

Jeleń, Sarna, Dzik

Lis

Schronisko Kochanówka